استراتژی کندل مادر (مستر کندل)

این استراتژی بر پایه یک الگوی 5 کندلی شکل میگیرید و در ادامه با 3 کندل که به الگوی اولیه اضافه میگردد باعث تایید یا رد الگو میگردد.

استراتژی معامله بر اساس Candle Master ها یک نوع استراتژی معاملاتی موفق بوده که بر پایه و اساس Price Action بنا نهاده شده. در این استراتژی تایم فریم اهمیت آنچنانی ندارد ولی باید توجه داشت در یک بازه زمانی مشخص مثال یک ماه تعداد الگوهای مسترکندلی در تایم فریمهای بالا کمتر از تایم فریمهای پایینتر اتفاق می افتد و بر این اساس فرصتهای معامالتی در تایم بالاتر کمتر ایجاد شده به طبع مقدار سود بدست آمده در تایم بالاتر بیشتر از تایم فریمهای پایین‌تر بوده که مقدار سود کمتری نصیب معامله گر می نماید. و برای رسیدن به سود بیشتر تعداد معاملات به نسبت تایم فریم بالاتر افزایش میابد.
این استراتژی بر پایه یک الگوی 5 کندلی شکل میگیرید و در ادامه با 3 کندل که به الگوی اولیه اضافه میگردد باعث تایید یا رد الگو میگردد.

مستر کندل چیست؟

 

یک الگوی Master Candle همانگونه که گفته شد و در شکل زیر مشخص می باشد از 5 کندل تشکیل میگردد. کندل اولی در سمت چپ به عنوان Master Candle شناخته میشود که مقدار low , high این کندل اصلی از high و low چهار کندل بعد از خود بالاتر میباشد و به نوعی یک Master Candle باید تمامی 4 کندل بعد از خود را انگالف(Engulf) نماید. منظور حد بالای کندل مستر از تمامی حد بالای 4 کندل بعد از خود بالاتر و حد پایین کندل مستر نیز از حد پایین 4 کندل بعد از خود پایینتر میباشد.

در صورت شکل گیری چنین الگوی 5 کندلی با شرایط ذکر شده مرحله اول استراتژی ورود به معامله بر این اساس تکمیل میگردد. کندل اول در سمت چپ به عنوان Master Candle و به صورت اختصار با MC نام گذاری شده و کندلهای بعدی به شماره های 1 و 2 و 3 و4 با ….,C1 ,C2 نام گذاری گردیده است.
شرایط بعدی که در ادامه مطرح میگردد به گونه ای باید باشد تا این الگو معتبر گردد یا اینکه گفته میشود این الگو درجه اعتبار خود را از دست داده است و نباید بر اساس آن وارد معامله گردید.

گریز یا شکست چیست؟

Breakout به معنی شکست و خروج قیمت از یک محدوده حمایت یا مقاومت میباشد! چون که مقاومت و حمایت یک خط نبوده و شامل یک منطقه میباشد گاهی تعاریف مختلفی برای این واژه باعث بروز یک سری اختالف نظر میگردد. به فرض مثال عده ای support و resistance را با یک خط مشخص میکنند و خروج 50 %بدنه کندل و بسته شدن خارج این خط را مالک یک breakout معتبر شناخته و عده‌ای دیگر خروج کامل کندل از این خطوط و قرار گیری کامل کندل را ملاک یک breakout معتبر میدانند. با توجه به اینکه در اصل resistance , support یک خط نبوده و به صورت منطقه (Zone) میباشد شاید تعریف صحیح واژه breakout خروج حداقل 50 %بدنه کندل از منطقه ) نه خط ( تعریف منصفانه تری برای یک شکست یا همان breakout باشد. که البته باید عنوان نمود تجربیات هر معامله‌گر به او در شناخت breakout معتبر و جعلی کمک مینماید.

در همین ارتباط معامله‌گرهایی نیز هستند که یک breakout معتبر را زمانی ثابت شده می دانند که قیمت از خط یا منطقه خارج شده و بعد از آن برگشته و به آن خط یا منطقه زده و دوباره برگردد (pullback) ، تا این شکست یک شکست خوب تلقی گردد. در اصل همه این معامله‌گرها  به نوعی درست به قضیه نگاه میکنند، به این معنی که وقتی شما صبر میکنید تا شکست و بعد از آن pullback و بعد برگشت داشته
باشید قسمتی از سود را از دست داده اید اما ریسک ورود شما کمتر میشود و از سویی فاصله نقطه ورود تا نقطه توقف ضرر (loss stop) افزایش می یابد. بنابراین بر اساس مدیریت سرمایه و نوع نگاه معامله‌گر به چارت و تجربیات اوست که این اختالفات
جزیی در مورد این واژه همپوشانی میگردند.

بعد از تشکیل الگوی 5 کندلی اولیه که به عنوان Master Candle شناخته میشود منتظر تشکیل 3 کندل بعد از آن میمانیم. کندلهای تشکیل شده بعد از C4 به نام B3 ,B2 , B1 نام گذاری میگردد که هر کدام از این کندلهای در صورتی که موفق به شکست حد بالا یا پایین خطوط Master Candle گردید میتوان وارد پوزیشن خرید یا فروش گردید با شرایطی که در ادامه ذکر میگردد:

در استراتژی عنوان شده در این سایت معنی شکست به صورت معتبر یا غیر معتبر مطرح نمیباشد فقط شکست و بسته شدن یکی از کندلهای شماره 1 تا 3 در خارج خط HIGH و یا LOW یک Master Candle سیگنال ورود به معامله خرید یا فروش میباشد حال این کندل از یکی از کندلهای B3 ,B2 , B1 به صورت 50 %بدنه خط SUPPORT و یا RESISTANCE کندل مادر یا Master Candle را بشکند و یا خیر و خروج و بسته شدن در خارج از Low or HIGH یک Master Candler سیگنال ورود را صادر مینماید.
قابل ذکر میباشد در روشی که در این سایت عنوان شده لزوما” بسته شدن کندل خارج محدوده LOW, HIGH کندل مادر ملاک ورود نبوده و حتی اگر یکی از کندلهای B3 , B2,B1 با شاخه نیز روی HIGH و یا LOW کندل مادر تاثیر بگذارند میتوان وارد معامله خرید یا فروش شد. برای این منظور میتوان بر اساس استراتژی ورود که در ادامه عنوان میگردد دو نوع دستور خرید یا فروش مشروط – PENDING – گذاشت یکی برای فروش و یکی برای خرید.

در صورتی که از پلت فرم MT5 استفاده میشود میتوان دستورات مشروط از نوع OCO نیز استفاده کرد. 

( OCO= One Cancel One —– One Cancel Other )

در صورتی که یکی از سه کندل B3 , B2 , B1 موفق به شکست خطوط HIGH و LOW کندل مادر نگردند حتی اگر در کندلهای بعدی این اتفاق بیفتد این الگو از درجه اعتبار ساقط بوده و قابل معامله نمی باشد و اصطالحا” پترن تشکیل شده به صورت خنثی یا NULL در نظر گرفته میشود و از معامله بر اساس این پترن صرف نظر میکنیم.

مانند تصویر زیر:

در تصویر فوق قیمت در هیچ کدام از کندلهای B3, B2 , B1 بیرون منطقه R/S نفوذ نکرده بنابراین این الگو برای معامله کردن از درجه اعتبار ساقط میباشد هر چند که در کندلهای بعدی قیمت خارج منطقه حمایت یا مقاومت بسته شود از این الگو نمیتوان به عنوان الگویی برای ورود به معامالت خرید یا فروش استفاده نمود.

قوانین در این استراتژی :

 

هر نوع استراتژی معامله گری دارای قوانینی میباشد که این نوع نیز از این قاعده مستثنا نمی باشد.

 1. در مناطق SUPPORT و یا RESISTANCE مهم و لولهای مهم به عنوان LEVEL های کلیدی و اصلی که اصطالحا” به آن LEVEL-KEY گفته شده است نبایست با این روش معامله وارد معامله گردید.
 2. اگر فاصله نقطه ورود تا منطقه R/S کمتر از ارتفاع کندل مادر یا همان Master Candle باشد وارد معامله نمیشویم.
 3. تنها شکست کندلهای B3 , B2 , B1 روی مناطق L/H کندل MASTER موقعیت مجاز برای ورود به معامله را ایجاد مینمایند. به غیر از این وارد معامله نخواهیم شد.
 4. سایز مستر کندل در جفت ارز های پوند بریتانیای کبیر/ین ژاپن (GBP/JPY) و پوند بریتانیای کبیر/دلار آمریکا (GBP/USD) باید بین 40 تا 105 پیپ باشد.
  •  اگر ارتفاع Master Candle از 40 پیپ کمتر و یا از 105 پیپ بیشتر بود توصیه می‌شود وارد معامله نشوید.
 5. همانطور که در ابتدای بحث توضیح داده شد، تایم فریم های بالاتر احتمال خطای کمتری دارند ولی سیگنال کمتری تولید می کنند. توصیه میشود تز تایم فریم های میانه (30 ، 60 و 240 دقیقه) استفاده شود.
 6. توصیه می شود از جفت ارزهایی استفاده شود که اسپردی کمتر از 3 داشته باشند. 

نقطه ورود به معامله :


 1. خرید : بهترین نقطه ورود برای پوزیشن خرید 5 پیپ بالای نقطه HIGH کندل مادر(Master Candle) به اضافه مقدر اسپرد می‌باشد که یکی از کندلهای B3, B2, B1 سطح بالایی Master Candle را شکسته است.
 2. فروش : برای پوزیشن فروش نیز به همین صورت 5 پیپ پایین نقطه LOW در Master Candle به اضافه اسپرد آن جفت ارز که توسط یکی از سه کندل B3, B2, B1 شکسته شده باشد.

 در صورتی که بعد از شکل گیری این سه کندل B معامله خرید یا فروش فعال نشد آن را به صورت دستی غیر فعال میکنیم.به همین منظور میتوان برای ORDER PENDING وارد شده یک تاریخ انقضا مشخص کرد تا در صورت فراموش شدن وارد معامله با شرایط اشتباه نشد.

معامله خرید با فاصله 5 پیپ + اسپرد بالاتر از نقطه High مستر کندل. در این تصور در کندل B2 وارد معامله خرید شده ایم. 

معامله فروش با فاصله 5 پیپ + اسپرد پایینتر از نقطه Low مستر کندل. در این تصویر در کندل B1 وارد معامله خرید شدیم.

نقطه خروج از معامله :

 1. تعیین حد سود : تعیین نقطه خروج با سود (Take Profit) برای هر جفت ارزی متفاوت می‌باشد. ولی به صورت کلی می‌توان به این صورت عنوان نمود که مقدار حد سود یا TP می‌تواند در اولین قدم به مقدار طول بدنه کندل مادر (Master Candle) باشد.
  به طور مثال اگر ارتفاع Master Candle ما 40 پیپ بود مقدار حد سود را همان 40 پیپ از مستر کندل مشخص میکنیم.
  و یا میتوان بجای ورود با یک حجم (Lot) مشخص آن حجم را به دو قسمت تبدیل نمود وهمزمان با 2 پوزیشن وارد معامله گردید و هدف معامله اول همان مقدار ارتفاع Master Candle در نظر گرفت و TP اتوماتیک برای آن در نظر گرفت و برای پوزیشن دوم بعد از رسیدن به TP مشخص شده قبلی معامله را به صورت Trailing Stop تک کندلی طبق تایم 15 دقیقه یا بر اساس تغییر فاصله  Stop Loss از نوع بریک ایون نمود.
 2. تعیین حد ضرر : همانند دیگر الگوهایی که بر اساس آنها معامله صورت میگیرد این نوع پترن نیز احتمال خطا داشته، بنابراین باید با مدیریت درست سرمایه از ضررهای نابجا جلوگیری نمود. استاپ معامله در جهت مخالف نقطه ورود و 5 پیپ به اضافه Spread جفت ارز مورد نظر زیر Low یا بالای High کندل مادر (Master Candle) در نظر گرفته میشود.

در تصویر فوق :
Enter = High(MC) +5 PIP + Spread
Stop Loss = Low(MC)
Take Profit = Height(MC)

در اینجا همچنین لازم به ذکر است که معامله با Master Candle راهی هموار نیست و در واقع ، برخی از کارشناسان معتقدند که این استراتژی خاص تعداد قابل توجهی شکست جدی را ایجاد می کند. این امر خصوصاً در مورد جفتهای ناپایدار که شامل ین ژاپن (JPY) هستند ، صادق است. از طرف دیگر بعضی معتقدند این الگو نسبت به سایر استراتژی های معاملاتی شانس پیروزی بیشتری دارد.
از این رو ، توصیه می‌شود درکنار مستر کندل از اندیکاتور ها یا استراتژی های دیگر نیز برای اطمینان و تایید ورود به معامله استفاده کنید.
در زیر چند مثال موفق و ناموفق که اخیرا” رخ داده است را به همراه نام جفت ارز، زمان و تایم فریم آن برای آشنایی بیشتر آورده شده است:

نمونه موفق معامله فروش : AUD/NZD تایم فریم 4 ساعته. در تاریخ 8 آوریل 2021
MH Master Candle Indicator

نمونه موفق معامله فروش : GBP/USD تایم فریم 1 ساعته. در تاریخ 22 مارچ 2021
MH Master Candle Indicator

 EUR/USD تایم فریم 1 ساعته. در تاریخ 12 آوریل 2021 ~ 14 آوریل 2021
1. نمونه خنثی : با اینکه بالای کندل B2 از لبه High مستر کندل رد شده است ولی چون نقطه ورود طبق گقته های بالا 5 پیپ + اسپرد در بالای High مستر کندل گرفته شده است وارد معامله نمی شوید.
2. نمونه نا موفق معامله خرید : کندل B1 با وجود شکست نقطه ورود به معامله خرید نقطه حد ضرر (SL) را نیز لمس کرده است و معامله در همان کندل اول با ضرر بسته شده است.
3. نمونه موفق معامله خرید: در همان کندل B1 وارد معامله خرید شده ایم و هدف (TP) ما نیز محقق شده است.
MH Master Candle Indicator

لینک های کاربری:

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در reddit